Sametové filmy

Štěstí není stav, ale okamžik

Zveme vás do kina Ponrepo, kde se 13. až 17. listopadu 2019 uskuteční série tematických projekcí k 17. listopadu s názvem Sametové filmy (v angličtině: Velvet Docs) a podtitulem „Štěstí není stav, ale okamžik“.

Vybrané tituly se váží k roku ´89 nejen v Československu, ale také v zahraničí, k vývoji po Sametové revoluci a rovněž k osobnosti Václava Havla. Filmy v českém znění budou uvedeny s anglickými titulky, akce tak bude přístupná široké veřejnosti včetně zahraničních zájemců.

13. 11. 2019
18:30 — 20:00
Všichni spolu…Všichni spolu…
Všichni spolu... - Eva Štefankovičová, ČSFR, 1991, 59´
Z množství ikonických...
Všichni spolu... - Eva Štefankovičová, ČSFR, 1991, 59´
Z množství ikonických i dnes už pozapomenutých momentů let 1989 a 1990 sestavili Eva a Leo Štefankovičovi dokument, který vyniká čistým tvarem a nečekaným nadhledem. Několik měsíců po Sametové revoluci se vzdaluje euforii zaplněných náměstí a podstatu nabyté svobody hledá v konfrontacích jejích rozmanitých průvodních jevů i v bezelstně zkomolených definicích z úst malých školáků. Nejde o okázalé boření starých či nových mýtů, ale vtipně ironické a bystré odkrývání paradoxů porevoluční doby a (česko)slovenské identity.
20:00 — 21:30
RodeoRodeo
Rodeo - Raimo Jõerand, Kiur Aarma, EE, FI, 2018, 74’
Píše se rok 1992 a prvn...
Rodeo - Raimo Jõerand, Kiur Aarma, EE, FI, 2018, 74’
Píše se rok 1992 a první svobodné volby v Estonsku po druhé světové válce překvapivě přivedly k moci mladé a idealistické politické síly. V jejich čele stojí je 32letý Mart Laar, nejmladší evropský předseda vlády, který má za úkol vyvést zemi z chaosu. Toto je příběh o získávání a ztrátě důvěry, o rozšiřujícím se konfliktu mezi idealisty a rostoucí ekonomickou elitou a o tom, mezi jakými možnostmi se premiér země může nebo musí rozhodovat.
14. 11. 2019
18:00 — 20:30
Něžná revoluce + panelová di...Něžná revoluce + panelová diskuze
Něžná revoluce - Jiří Střecha, Petr Slavík, ČSSR, 1989, 70’
Dokumentární sní...
Něžná revoluce - Jiří Střecha, Petr Slavík, ČSSR, 1989, 70’
Dokumentární snímek Něžná revoluce představuje bezprostřední filmovou reflexi událostí Sametové revoluce, která vznikla velmi záhy po 17. listopadu: film byl dokončen přesně 28. prosince 1989, tedy jen den před volbami, které na prezidentské křeslo vynesly Václava Havla. Petr Slavík a Jiří Střecha film sestříhali z dobových materiálů, které zahrnují záběry z žurnálů 17. listopad 1989 (Vítězslav Bojanovský), Deset dní (Jiří Střecha), Svědomí proti násilí (Petr Slavík) a Reflexe (Martin Tobiáš), stejně jako mnoha dalších záznamů, včetně filmu Vezmi s sebou květinu: 17. listopadu 1989, třicetiminutového pořadu shrnujícího mnohá svědectví o událostech 17. listopadu v sestřihu studentů a absolventů FAMU (Petr Kotek, Pavel Štingl, Magda Landsmannová).
Na projekci snímku Něžná revoluce bude navazovat panelová diskuse s hosty, producentkou Jarmilou Polákovou (Film & sociologie) a dokumentaristy Martinem Řezníčkem, Apolenou Rychlíkovou a Martinem Kohoutem. Debatu moderuje: Adéla Gjuričová (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR)
15. 11. 2019
18:30 — 20:00
Nový Hyperion aneb Volnost, ...Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství
Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství - Karel Vachek, ČSFR, 1992, 207’... Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství - Karel Vachek, ČSFR, 1992, 207’
Mozaikou událostí, názorů a dějů zaznamenává Karel Vachek situaci před československými volbami v roce 1990. S jemnou ironií staví vedle sebe různorodé jevy a vytváří na plátně překvapivý společensko-politický kontext neuvěřitelného reje prvních svobodných voleb po pádu komunistického režimu. Režisér je zaujat mnohostí dění různých společenských událostí, politických ceremoniálů a populistických show, přičemž jej na nich zajímá každý zdánlivě nedůležitý pohyb nebo nenápadné gesto, které proměňují film v membránu mezi zřejmým a skrytým.
S úvodem režiséra Karla Vachka.
16. 11. 2019
18:00 — 20:00
Budoucnost + Proč HavelBudoucnost + Proč Havel
Budoucnost - Josef Harvan, ČSSR, 1989, 19‘
Budoucnost v režii Josefa Harvana...
Budoucnost - Josef Harvan, ČSSR, 1989, 19‘
Budoucnost v režii Josefa Harvana je na svou dobu nečekaně prozíravé dílo de facto předznamenávající události vzdálené v doslova „blízké budoucnosti“. Snímek, který vznikl na sklonku léta 1989, se anketním způsobem dotazuje pracujících, co je z jejich pohledu pojetí a budoucnost komunismu. Výsledkem je překvapivě odvážný a kritický snímek, doplněný komentářem Valtra Komárka, tehdejšího ředitele Prognostického ústavu a jedné z klíčových osob událostí kolem 17. listopadu a polistopadové vlády.
Proč Havel - Vojtěch Jasný, ČSFR, Kanada, 1991, 95’
Na sklonku roku 1989 se stal prvním jednohlasně demokraticky zvoleným prezidentem tehdejší Československé socialistické republiky Václav Havel. Šlo o jeden z mnoha zásadních dějinných zvratů Sametové revoluce odstartované událostmi 17. listopadu. Věhlas Václava Havla předcházel. Z disidenta prezidentem, z pivovaru na Hrad. Pohled zahraničních politiků, médií i celebrit se upíral na Havla. Kdo je tento člověk, který se stal pro zbytek světa tváří Sametové revoluce? Tuto otázku si kladl i navrátivší se Vojtěch Jasný, který natáčí ojedinělý Havlův portrét, svérázný jako jeho protagonista. Film, jehož neméně svérázným průvodcem je režisér Miloš Forman, představuje zároveň i důležitou Havlovu filmovou vizitku určenou pro zahraniční diváky, zachycující tohoto státníka v mnoha každodenních rolích, ať již formálních či neformálních. Proč Havel? je zároveň prvním z celé řady dokumentárních filmů věnovaných Václavu Havlovi.
17. 11. 2019
15:00 — 19:00
Pásmo filmů Pavla KouteckéhoPásmo filmů Pavla Kouteckého
Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáte? - Pavel Koutecký, ČR, 1998, 59‘
Oj, to by...
Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáte? - Pavel Koutecký, ČR, 1998, 59‘
Oj, to byl boj! - Pavel Koutecký, ČSFR, 1990, 7‘
Ó, my se máme - Pavel Koutecký, ČSFR, 1990, 10‘
Evoluce 4 z revoluce - Kryštof Rímský - Pavel Koutecký, Jan Šikl, ČR, 2010, 57'
Kde byl Bill aneb partnerství pro jazz - Pavel Koutecký, ČR, 1994, 28‘
Dárek - Pavel Koutecký, ČR, 1996, 10‘
Havel - narozeniny - Pavel Koutecký, ČR, 1996, 7‘
19:00 — 21:00
Konec stalinismu v Čechách +...Konec stalinismu v Čechách + Maturita v listopadu
Konec stalinismu v Čechách - Jan Švankmajer, ČSFR, 1990, 10‘
Busta J. V. Sta...
Konec stalinismu v Čechách - Jan Švankmajer, ČSFR, 1990, 10‘
Busta J. V. Stalina rodí císařským řezem dějiny komunistické ideologie a moci v Československu. Tak přibližně vypadá originální zkratka minulosti i současnosti v prvním polistopadovém filmu Jana Švankmajera. Nepopsatelná smršť jeho metafor a asociací plynule přechází mezi animací a dokumentem a míří na všechny smysly i do sféry podvědomí. Výsostně surrealistické dílo nám zároveň dává pocítit, jak bizarní byla a může být sama takzvaná realita.
Maturita v listopadu - Jiří Krejčík, ČR, 2000, 87’
V prosinci 1989 byl Jiří Krejčík požádán studenty českotřebovského gymnázia o pomoc v konfliktu s ředitelem školy, který měl zamezovat jejich iniciativě po 17. listopadu. Naléhavost žádosti režiséra oslovila a vytušil námět na film. V televizi s ním neuspěl, a tak se s kameramanem Jiřím Vojtou vydali do České Třebové vybaveni jen amatérskou videokamerou. Na konfrontační besedě v místní aule vzniklo asi 5 hodin technicky nedokonalého, ale historicky jedinečného materiálu. Když Krejčíkovi nevyšel záměr natočit na stejné téma hraný film, sestříhal po 10 letech videozáznam do celovečerního dokumentu, doplněného několika dotáčkami. Zde došlo i na reflexi tragického dovětku celé aféry, který byl dáván do souvislosti s Krejčíkovým natáčením a prohlubuje kontroverzi ve vnímání jeho dokumentaristického přístupu.