Na Václavské náměstí dorazilo na vyvrcholení Festivalu svobody 40 000 lidí


Festival svobody, který vůbec poprvé společně zorganizovalo sedm občanských iniciativ, přilákal desítky tisíc návštěvníků. Uctít památku 17. listopadu na Albertově přišlo minimálně 6 300 lidí, samotné finále všech akcí, Koncert pro budoucnost a akce Občanský BUDÍČEK, přilákalo na Václavské náměstí nejméně 40 000 lidí.

„Za všechny zúčastněné iniciativy bych rád poděkoval všem občanům, kteří navštívili naše akce, i těm, kteří s námi byli alespoň online. Jsme opravdu rádi, že pro podporu hodnot svobody a demokracie se dokáží spojit lidé různého názorového spektra z celé řady měst z České republiky a demonstrovat společný názor,“ vyjádřil za organizační tým Festivalu svobody poděkování lidem Jan Gregar.

Údaje o počtu účastníků dvou z hlavních shromáždění v rámci Festivalu svobody, vychází nejen z odhadů organizátorů, obrazového materiálu a podobně, ale především z dat vyžádaných od mobilního operátora T-Mobile: „Akci na Václavském náměstí včera (17. 11.) během celého odpoledne navštívilo minimálně 40 000 osob (navíc oproti běžnému víkendovému dni).
Celkově se na Václavském náměstí pohybovalo včera během celého odpoledne 88 000 návštěvníků bez rezidentů, pracujících a dalších, kteří se tam běžně vyskytují, ovšem u rozdílu nelze jednoznačně tvrdit, že přišli na tuto akci cíleně, ale lze tvrdit, že ji „konzumovali“, uvedla Patricie Šedivá z tiskového oddělení T-Mobile.

Program Festivalu svobody se prostřednictvím jednotlivých iniciativ odehrál, kromě Václavského náměstí a Albertova, zejména na Národní třídě, Hradčanském náměstí a na Kampě. Kromě přímých účastníků sledovaly Koncert pro budoucnost v přímém přenosu tisíce lidí po celé republice, k Festivalu svobody se s vlastním programem přímo připojilo 17 měst z Čech a Moravy.

Vyvrcholením Festivalu svobody byl happening Občanský BUDÍČEK, do něhož se zapojilo celé Václavské náměstí. „Chceme probudit občanskou společnost, aby se nechovala jako Šípková Růženka, která svým spánkem a svou lhostejností umožňuje, aby byly pošlapávány demokratické principy a hodnoty, ty základní demokratické hodnoty a principy, za které se tehdy nechali studenti zmlátit,“ vysvětlil na podiu význam Občanského BUDÍČKU filozof Václav Němec. Po minutě zvonění byl přečten soupis dvanácti doporučení pro občanské zapojení do věcí veřejných a rozvoj demokracie. (Dostupný ZDE.)

V průběhu Koncertu pro budoucnost vystoupily kromě kapel napříč různými žánry desítky řečníků všech generací.

„Rozčílení a hněv není program. Je třeba, jako v listopadu 1989, hněv transformovat v naději a pozitivní vizi. Jsme, lidé, kteří jsou vlastenci proto, že se zavázali rozvíjet pozitivní hodnoty naší země, a kteří odmítají jedovatý nacionalismus, který je jenom nenávistí k těm druhým,“ uvedl kněz Tomáš Halík. „Mým přáním je, abychom si nenechali vnutit, že nepřítelem jedné skupiny obyvatelstva je nějaká jiná skupina naše obyvatelstva. Jediným nepřítelem je ten, kdo toto rozdělení vytváří a podporuje, protože to je jeho jediná šance uspět,“ zmínil jedno ze svých občanských přání herec Jiří Mádl. Na závěr Koncertu pro budoucnost vystoupil i nejmladší starosta České republiky, Matěj Hlavatý, jenž připomenul, že „svoboda je hodnota, které stojí za to přinášet oběti. Svobodu je snadné ztratit, když o ni nebudeme pečovat.“

Záměrem Festivalu svobody bylo oslavit výročí Sametové revoluce. Zároveň však apeloval na společnost, aby na rozvoji demokratických hodnot neustále pracovala. Řečeno slovy Zdeňka Svěráka, „oslavme paní svobodu veselostí, ale od zítřka tvrdě pracujme na tom, abychom o tuto vzácnou dámu nepřišli.“

Celý nesestřihaný záznam z koncertu zde: