ProgramPraha – Hlavní program

Pražský program ke stažení zde: [PDF] [JPG]

Koncert pro budoucnost

Pásmo koncertů a projevů pod koněm
17. 11. 2017 od 16:30 – Václavské náměstí

17. listopadu se opět sejdeme na Václavském náměstí. Prožíváme klíčové období mezi volbami. Nová vláda a brzy i nový prezident ovlivní směřování republiky na řadu let dopředu. Oslovili jsme proto desítky hudebníků a osobnosti veřejného života, aby se v tento významný den každý sám za sebe vyjádřili k naší společné budoucnosti. Výsledkem je nabité pásmo koncertů a projevů.

Hudebníci: LACO DÉCZI, LENKA DUSILOVÁ & Baromantika, EMMA SMETANA, THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE NEW GENERATION, ZRNÍ, JAROLAV UHLÍŘ, VLADIMÍR MERTA, JAKUB ONDRA, ŠVIHADLO, POLETÍME?, COCOMAN a další

Řečníci: TOMÁŠ SEDLÁČEK, DANIEL KROUPA, MIKULÁŠ KROUPA, KAREL JANEČEK, VÁCLAV NĚMEC a mnoho dalších

pořádá: Nerudný fest.cz, o.s. ve spolupráci s dalšími občanskými iniciativami – www.festivalsvobody.cz

Událost na facebooku

Korzo Národní 2017

Živá pouliční slavnost
17. 11. 2017 od 13:00 do 22:00 na Národní třídě v Praze, Náměstí Václava Havla + afterparty v Rock Café

Korzo Národní (s mottem Díky, že můžem!) je živou pouliční slavností pořádanou současnými studenty na Národní třídě. Cílem je poděkování a vzdání cti účastníkům 17. listopadu ’39 a ’89 a vytvoření atraktivní a důstojné tradice oslav tohoto státního svátku do dalších let.
Na místě, kde to vše začalo, připravíme letos už počtvrté živé korzo plné bohatého kulturního a vzdělávacího programu, spousty zajímavých lidí a hlavně vás všech. Připravíme tomuto dni oslavu, jakou si zaslouží. Přijďte slavit s námi.

pořádá: Studenti pražských vysokých škol ze spolku Díky, že můžem, z.s.www.dikyzemuzem.cz

Událost na facebooku

Ceny Paměti národa

Každoroční předávání ocenění
17. 11. 2017 od 20:00 v Národním divadle, přímý přenos na ČT2

V Národním divadle poděkujeme lidem, kteří se zachovali statečně při konfliktu s totalitní mocí a později vyprávěli své životní příběhy pro sbírku Paměť národa. Během večera vzdáme hold čtyřem statečným lidem a seznámíme širokou veřejnost s jejich příběhy. Letošními laureáty jsou političní vězni 50. let František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a vězeň koncentračního tábora a partyzán Otto Šimko.

Ocenění předává společnost Post Bellum každoročně už od roku 2010. Vždy 17. listopadu v přímém přenosu České a Slovenské televize a Českého rozhlasu Plus. Přímý přenos i letos začíná ve 20 hod.

pořádá: Post Bellum, o.p.s.www.postbellum.cz

Pravda nemá alternativu

Památník obětem komunismu na Újezdě a následný průvod
17. 11. 2017 od 15:00 – 17:30, z Újezdu přes Pražský hrad až na Václavské náměstí

Za pravdou je nutné si dnes stát více než kdy jindy. Velké množství alternativních médií, předvolební kampaň i vrchní představitelé našeho státu nás dovedli do situace, kdy je tento postoj nutné hlásat hlasitěji a hlasitěji, aby přehlušil lži, výmysly, hoaxy, polopravdy a fake news.

Projevy: Martin C. Putna, Hayato Okamura, Michal Berg a další. Akce začíná v 15:00 na Újezdě a průvodem přes Hradčanské náměstí, Karlův most a Národní třídu se vydáme v cca 16:30 na Václavské náměstí, kde se bude konat Koncert pro budoucnost.

Trasa: Újezd → Karmelitská → Tržiště → Malostranské náměstí → Nerudova → Radnické schody → Hradčanské náměstí → Ke Hradu → Nerudova → Malostranské náměstí → Mostecká → Karlův most → Smetanovo nábřeží → Karolíny Světlé → Národní → Spálená → Purkyňova → Vladislavova → Charvátova → Jungmannova → Palackého → Vodičkova → Václavské náměstí

pořádá: Proti projevům nenávisti – www.protinenavisti.net

Událost na facebooku

Sametové posvícení

Satirický karnevalový průvod
17. 11. 2017, 13:30 – 18:00 z náměstí Republiky přes Karlův most, Kampu a Václavské náměstí 

Sametové posvícení se chystá rozproudit kreativní energii Pražanů karnevalovým průvodem. Již pošesté chceme oslavit den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu jinak než házením pukavců a zahořklými proslovy. Slavíme aktivně a s humorem!

Letošní téma: Toto není kachna!
Tak je to kachna, nebo není? Pozná ještě vůbec někdo, co je myšleno vážně, a co ne? Co jsou informace, a co dezinformace? Co je satira, a co je krutá realita, která jenom jako nepovedený žert vypadá? Rozlišovací schopnosti je potřeba pěstovat, krmit v sobě kritického ducha. Neskočit na každý špek. Protože za každým špekem číhá pekáč

Trasa: Náměstí Republiky (defilé) – Staroměstské náměstí – Platnéřská – Křížovnické náměstí – Karlův most – Kampa (defilé) – most Legií – Národní třída – Jungmannovo náměstí – Václavské náměstí – Na Příkopě – náměstí Republiky

Událost na facebooku

pořádá: Iniciativa FÓR_UM, z.s. – www.sametoveposviceni.cz

Uctění památky 17. listopadu na Albertově

Celodenní festival
17. 11. 2017, 11:00 – 21:00 na Albertově

Celodenní festival k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii, kteří obzvláště v letech 1939 a 1989 riskovali pro naši společnost a budoucnost vše. Zároveň chtějí organizátoři ukázat, že mladé generaci a členům akademických obcí vysokých škol v České republice záleží na stavu veřejných záležitostí v naší zemi i ve světě a na demokratických principech, lidské důstojnosti a svobodě. Tedy hodnotách, na nichž je naše moderní společnost postavena.

pořádá: Centrum spolků, studentů a absolventů UK, z.s. a Studentská část akademického senátucssauk.cz

Událost na facebooku

Konference Symbol v občanském prostoru

17. 11. 2017, 13:00 – 16:00​ hod. – Budova opatství Emauzy, Vyšehradská 49/320

ČSAP nabízí v rámci Festivalu svobody následující dvě přednášky s diskusí, neboť jungovská psychologie si všímá a přemýšlí nad kulturními i společenskými tématy a snaží se porozumět otázkám současnosti, o čemž svědčí i brzká konference Analysis and Activism, která se bude konat a Pražské křižovatce pod záštitou Vize 97

13:15 Od Svätopluka k Jánošíkovi alebo ako “narábať” s národnou mytológiou v umění 21. storočia

PROF. PETER PAVLAC, slovenský dramaturg, dramatik a scénarista, byl dramaturgem Činohry Slovenského Národného divadla

14:00 Téma otevřeno

PROF. TOMÁŠ SEDLÁČEK, český ekonom a vysokoškolský pedagog. V minulosti byl poradcem prezidenta Václava Havla (2001–2003) a ministra financí (2004–2005).

15:00 Diskusní skupiny s přednášejícími

pořádáČeská společnost pro analytickou psychologii​

Konference na stránkách ČSAP

LoutnaCZ ve VILE Štvanice

17. 11. 2017, 19:00 – VILA Štvanice

Co pro nás dnes znamená svoboda? Má nějaké limity? A co autority? Jak vnímáme postavení hlavy státu? Jakého prezidenta tu chceme další čtyři roky mít?

Příběh opravdové české kapely v inscenovaném koncertu.

Po představení následuje diskuse s tvůrci inscenace (cca ve 20:30)

pořádáGeisslers Hofcomoedianten

Událost na facebooku

Pietní akt u Hlávkovy koleje

17. 11. 2017, 9:00 – před budovou Hlávkovy koleje v Jenštějnské ulici, Praha 2

Vzpomínková slavnost k výročí 17. listopadu před budovou Hlávkovy koleje v Jenštějnské ulici na Praze 2. Program začíná v 9:00. Na vzpomínkové slavnosti budou mít proslov: předseda nadace Václav Pavlíček, předseda Senátu PČR Milan Štěch, předseda ČSBS Jaroslav Vodička, pamětník událostí v roce 1939 Vojmír Srdečný, rektor ČVUT v Praze Petr Konvalinka, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a předseda SK RVŠ Michal Zima. Závěrem akce bude kladení věnců k pamětním deskám a vystoupení pěveckých sborů.

pořádá: Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, Studentská komora Rady vysokých škol

Týden studenstva na stránkách Studentské komory RVŠ

Událost na facebooku

Vzpomínkový akt v Žitné ulici

17. 11. 2017, 9:00-11:30 – u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka

Jako každým rokem i letos pořádá Studentská komora Rady vysokých škol Vzpomínkový akt v Žitné ulici u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka, jehož cílem je uctít památku studentů hájících akademické svobody a lidská práva.

pořádá: Studentská komora Rady vysokých škol

Týden studenstva na stránkách Studentské komory RVŠ

Událost na facebooku

Brněnští studenti jedou do Prahy

17. 11. 2017 – Albertov

Podobně jako 22.11.2015 a 17.11.2016 rozhodli jsme se i tento rok umožnit studentům zúčastnit se vzpomínkových akcí v Praze, tedy 17.11.2017 jedou brněnští studenti do Prahy.

pořádá: Studentská komora AS MU, Studentská komora Rady vysokých škol

Týden studenstva na stránkách Studentské komory RVŠ

Událost na facebooku